Oświetlenie pełni ważną funkcję w aranżacji wnętrz mieszkalnych. Za pomocą źródeł światła rozmieszczonych w różnych miejscach, można wyeksponować najciekawsze elementy umeblowania, lub stworzyć odpowiedni nastrój we fragmentach pomieszczenia przeznaczonych na relaks. Uniwersalnym źródłem światła sztucznego są lampy zainstalowane na suficie.
Oświetlenie salonu
Duże lampy wiszące umieszczone centralnie dobrze rozjaśnią pokój, w którym spędza się popołudnia i wieczory po powrocie z pracy. Tam też przyjmuje się gości i urządza przyjęcia okolicznościowe. Dobrze sprawdzają się rozgałęzione lampy wiszące blisko przy suficie, bo światło rozprzestrzenia się na całe pomieszczenie. Jeżeli salon ma wyjście na taras, można na nim postawić stoliki kawowe i oświetlić je punktowo przez lampy wiszące na poziomym wysięgniku przytwierdzonym do zewnętrznej ściany budynku.
Lampy do sypialni
W pokoju przeznaczonym na wypoczynek, najlepiej jest zainstalować lampę nisko nad łóżkiem, bo będzie ona jednocześnie pełniła funkcję oświetlenia czytanej przed snem książki lub gazety. Dodatkową lampę można umieścić na suficie powyżej komody, na której stoi lustro potrzebne do wykonania porannych zabiegów kosmetycznych i makijażu. Lampy wiszące w sypialni powinny mieć opcję regulacji natężenia światła, aby można je było ściemnić w celu wyciszenia się przed snem.
Aranżacja kuchni
Dużo ciekawych rozwiązań można wykorzystać wybierając umeblowanie i oświetlenie kuchni. Oprócz szafek naściennych mogą stanąć tam różne komody do przechowywania w ich szufladach sztućców, ściereczek i podręcznych akcesoriów kuchennych. Bardzo modne są też ostatnio podłużne, wysokie stoliki kawowe z barowymi krzesełkami. Funkcjonalne oświetlenie kuchni to lampy wiszące nad stołem i blatami roboczymi. Ich żarówki powinny być osłonięte od góry kloszem, aby strumień światła padał prosto na powierzchnię stołu lub blatu. Dla oszczędności energii elektrycznej, warto używane okazjonalnie stoliki kawowe oświetlić szeregiem niewielkich lampek z osobnym wyłącznikiem.